Majanduslik inimene ja poliitiline loom

Hardo Pajula

Väga heas seisus UUS raamat

5,00 

252-leheküljeline tavaformaadis ja kõvas köites raamat, Eesti Keele Sihtasutus 2014

Hea lugeja, Sa hoiad käes Hardo Pajula ekskursioonijuhti maailma majanduse ajalukku. “Majanduslik inimene ja poliitiline loom” võiks koos Niall Fergusoni raamatuga “Tsivilisatsioon” ning David Graeberi teosega “Debt” vabalt asendada ülikooli ökonoomika baaskursust. Me elame Eestis õnnelikul ajal. Meil leidub selliseid suurepäraseid autoreid nagu Hardo ning meie majandusel ja ühiskonnal pole kunagi olnud nii palju puhvreid ja liitlasi, kohtudes ajaloolaval meie ette rulluvate stsenaariumide ning põnevate tegelastega.

“Kui te olete sündinud maal ja ajal, mil mitte üksnes keegi ei tule teie naist ja lapsi tapma, vaid keegi ei nõua teilt, et te naisi ja lapsi tapaksite, siis tänage Jumalat ja elage rahus. Aga pidage alati meeles: teil on lihtsalt rohkem vedanud kui mul, ja see ei tee teid veel minust paremaks. Sest nii pea kui te nii arvate, olete te ise juba suures ohus.”

Nõnda tsiteerib Hardo ühte oma lugematutest allikatest, andes ühtlasi edasi maailma majandusajaloo kurva tõe: majanduslikud suhted on haprad ning majanduslikud kriisid on vähemalt pooltel juhtudel kaasa toonud verevalamise, türannia ning inimsuhete ja tsivilisatsioonide kokkuvarisemise. “Meie oleme rahuaja lapsed,” kordasid 1980ndate Eesti lasteaedades lapsed V.I. Lenini sõnu. Tõepoolest, tänaseks juba ligi 70 aastat ei ole Lääne-Euroopas toimunud aktiivset sõjategevust. Viimane säärane rahupidu kestis sada aastat Waterloo (1815) ja Sarajevo (1914) vahel ning peo lõpuks olid enamus Euroopa riike “erinevas maksejõuetuse staadiumis”.

Loodetavasti ei oma ajalugu mingit eesmärki (vastupidiselt 20. sajandi esiterroristide ideoloogiale), kuid ajalugu pakub oma keerdkäikudega meile vihjeid inimühiskonna arengu kohta. Mart Laarile omistatakse mõttetera, et tema edukad majandusreformid tuginesid just tema kui ajaloolase kompetentsile, kuna ta enam-vähem teadis, mil viisil on riigid ja rahvad ajaloo vältel edukamaks saanud. Samamoodi on Hardo siia raamatusse koondanud ja põhjalikult läbi analüüsinud hulgaliselt kaasusi möödunud aegadest, millest võiksime paljutki õppida. Sisukat lugemiselamust! Robert Kitt, Swedbanki juhatuse liige.

Shopping Cart