Schilleri elu

Peter Lahnstein

Väga heas seisus NAGU UUS kasutatud raamat

6,00 

392-leheküljeline tavaformaadis ja kõvas köites elulugu, Eesti Raamat 1992

Peter Lahnsteini Schilleri-raamat on biograafia, elulookirjeldus selle sõna otseses mõttes. Seetõttu erineb see oluliselt viimaste aastakümnete suurtest Schilleri-käsitlustest, mis on ilmunud Emil Steigeri, Benno von Wiese ja Gerhard Storzi sulest, ning kirjutatud peamiselt germanisti vaatepunktist, käsitledes põhiliselt tema loomingut.
Autor jutustab siin erakordse inimese elust, kes oli ühtlasi oma aja laps. Tema argipäev oli tema seisusekaaslaste argipäev – hariduse, tiitli kaudu ülendatud, sageli rahalistes raskustes vaevleva kodanliku kihi argipäev; aadlitiitli omandamine ei muutnud selles suhtes midagi. Ta oli teatrikirjanik. Kuidas nägi välja tema aja saksa teater, mis inimesed olid teatri juhid, näitlejad? Ta oli ülikooli professor. Missugused olid tema aja ülikoolid, eriti tema Jena ülikool? Missugused olid kolleegid, mida suutsid, tohtisid teha ja tegid üliõpilased? Ta kirjutas raamatuid, andis välja ajakirju. Missugused olid trükkalite ja kirjastajate kombed, kui suured olid honorarid?
Peter Lahnsteini raamatu aluseks on aastakümneid kestnud tegelemine maakohaga, kust Schiller pärit oli, tegelemine tema maaisanda Carl Eugeni ja tema kõrgkooliga, mida iseloomustavad heledam valgus ja süngemad varjud kui üheski teises selle aja õppeasutuses. Teiseks on selle biograafia aluseks põhjalikud teadmised 18. sajandi ja 19. sajandi alguse kogu saksa kultuuriala inimeste argipäeva ja elulaadi kohta.

Shopping Cart